Przepis na domowy makaron jak u babci. Takiego nie kupisz w żadnym sklepie
Czasy, gdy w sklepach nie można było kupić gotowego makaronu, odeszły już w niepamięć. Z jednej strony dobrze, bo dzięki temu można sięgnąć po torebkę gotowego produktu i raz, dwa przygotować z jego dodatkiem pyszne danie. Jednak ci, którzy pamiętają smak domowego makaronu, z pewnością czują teraz niedosyt. Żaden bowiem kupny makaron nie umywa się do tego, który wychodził spod ręki babci czy mamy. Jeśli tęsknicie za tym smakiem albo chcecie się dowiedzieć, jak smakowała domowa krajanka, sięgnijcie po przepis, który stosuję w swojej kuchni.
Przepis: Domowy makaron
Domowy makaron do rosołu
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 1 godz.
- Czas gotowania
- 5 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 300 w każdej porcji
Składniki
- 30 dag mąki
- 3 jajka
- 2 łyżki wody
- sól
Sposób przygotowania
- Zagniatanie ciastaMąkę przesiej na stolnicę. Dodaj do niej szczyptę soli i 2 jajka, wymieszaj. Dodaj ostatnie jajko, wymieszaj i zagniataj, dodając w razie potrzeby wodę. Ciasto powinno być dość twarde i gładkie. Przykryj je ściereczką i pozostaw na 30 minut.
- Wałkowanie i suszenieCiasto podziel na 2-3 kawałki. Każdy cienko rozwałkuj, podsypując w razie potrzeby mąką. Placki ciasta rozłóż na ściereczkach i pozostaw na mniej więcej godzinę, by przeschły.
- Krojenie makaronuKażdy placek ciasta pokrój w pasy szerokości ok. 7 cm. Ułóż je na sobie i pokrój w cienkie paseczki. Rozsyp je na stolnicę i pozostaw na pół godziny by przeschły.
- Gotowanie makaronuW garnku zagotuj ok. 3 l wody. Posól ją, wsyp makaron, zamieszaj. Gotuj na średnim ogniu, aż kluski wypłyną na powierzchnię. Od tego momentu gotuj je jeszcze 2 minuty.
- Odcedzanie makaronuUgotowany makaron przelej na durszlak. Przelej go zimną wodą, mieszając łyżką. Pozostaw, by ociekł z nadmiaru wody. Podawaj do rosołu.
Na czym polega fenomen domowego makaronu?
Domowy makaron robi się z mąki i jajek. Można do niego dodać odrobinę wody, by ułatwić sobie zagniatanie ciasta, ale nie jest to konieczne. Dzięki takiemu składowi ciasto wychodzi dość twarde, a ugotowany domowy makaron jest lekko twardawy i przyjemnie sprężysty. W czasie gotowania znacznie zwiększa swoją objętość.
Jak przechowywać domowy makaron?
Domowy makaron najlepiej jest ugotować zaraz po przygotowaniu i podać np. do rosołu. Jeśli jednak zrobicie go za dużo, nadmiar możecie wysuszyć i przechowywać w papierowej torbie przez 2 tygodnie. Makaron najlepiej jest suszyć na lnianych ściereczkach, można też przyspieszyć proces w piekarniku. W tym celu blachę z piekarnika trzeba wyłożyć papierem do pieczenia, rozsypać na niej kluski cienką warstwą, a następnie suszyć w temperaturze 50-60 stopni Celsjusza, aż będą twarde i łamliwe.
Nie tylko krajanka
Z ciasta domowej roboty możesz zrobić nie tylko makaron krajankę, ale też wstążki. Wystarczy, że płaty ciasta pokroisz w szersze, dość długie paski. Będą doskonale smakować podane z prostym sosem, np. kremowym sosem pieczarkowym, pomidorowym.
Proste sposoby na barwienie makaronu
Gdy już skusisz się na własnoręczne przygotowanie domowego makaronu, możesz łatwo odmienić jego kolor. Wystarczy, że w czasie wyrabiania składników dodasz trochę zmiksowanego i odciśniętego szpinaku, zmielonej kurkumy czy 1-2 łyżki koncentratu pomidorowego. Taki kolorowy makaron będzie doskonale prezentował się na talerzu.